Eighteen Sound 18LW1400
0.0
2/5 working days
349,00
Extended LF Ferrite Transducer - Altoparlante in ferrite
Key Features
  • 98 dB SPL 1W / 1m average sensitivity
  • 100 mm (4 in) Interleaved Sandwich Voice coil (ISV)
  • 1000W AES power handling
  • Carbon fiber reinforced straight ribbed cone
  • Double Silicon Spider (DSS) for improved excursion control and linearity
  • Double Demodulating Rings (DDR) for lower distortion
  • Improved heat dissipation via unique basket design and multiple backplate vents
  • Weather protected cone and plates for outdoor usage
  • Ideal for high SPL subwoofer designs
Description
The 18LW1400 is an extended low frequency loudspeaker which sets an industry standard in 18" (460 mm) high performance transducers. It has been designed for use as a low bass or sub-woofer component, in either a reflex, bandpass or horn loaded configuration, in high power auditorium or arena loudspeaker systems. The transducer provides clean, undistorted low frequency reproduction at very high sound pressure levels and is able to withstand high power levels without damage. 18LW1400 design features include a large displacement suspension system which, in conjunction with a carbon fiber reinforced, straight ribbed cone and the Double Silicon Spider (DSS), assure an ultra-linear piston action and provide full control across the entire working range. A 100mm copper voice coil based on Interleaved Sandwich Voice coil (ISV) technology increases this control, providing high levels of thermal stability and durability. ISV technology is based on a high strength fiberglas former with half the coil wound on the outside and half on the inside and bonded together using unique high temperature resin adhesives. Hence, a balanced linear motor unit, exerting an exceptionally high force factor is achieved. The low distortion and unmatched sound quality of the 18LW1400 has been significantly improved by the Double Demodulating Rings (DDR) embedded in the pole piece of the magnetic structure. These have been designed to dramatically reduce the intermodulation and harmonic distortion while improving the transient response. Excellent heat dissipation has been achieved from the special basket design which incorporates air channels between the basket and the magnetic top plate. In addition, 8 air vents incorporated into the back plate are aligned with the voice coil to force air into the lower part of the gap. Maximum flux density in the gap is assured by the top and back plate design, resulting in a high BL factor. 18LW1400 is able to perform properly under inclement weather conditions. The exclusive cone treatment improves pulp strength and gives water repellent properties to both sides of the cone. In addition, the special treatment applied to top and back plates of the magnetic structure is far more resistant to the corrosive effects of salts and oxidization.
General Specifications
Nominal Diameter
460 mm (18 in)
Rated Impedance
4 o 8 Ohm
AES Power
1000 W
Program Power
1400 W
Peak Power
7000 W
Sensitivity
98 dB
Frequency Range
28 - 2500 Hz
Power Compression @-10dB
0,8 dB
Power Compression @-3dB
2,1 dB
Power Compression @Full Power
3,0 dB
Max Recomm. Frequency
500 Hz
Recomm. Enclosure Volume
130 - 350 lt. (4,59 - 12,36 cuft)
Minimum Impedance
6,4 Ohm at 25°C
Max Peak To Peak Excursion
50 mm (1,97 in)
Voice Coil Diameter
100 mm (4 in)
Voice Coil winding material
copper
Suspension
Triple roll, Polycotton
Cone
Straight Ribbed, carbon fiber reinforced paper
Thiele Small Parameters
Fs
31 Hz
Re
5 Ohm
Sd
0,1225 sq. mt. (189,88 sq. in.)
Qms
7,2
Qes
0,31
Qts
0,29
Vas
297 lt. (10,49 cuft)
Mms
190 gr. (0,42 lb)
BL
24,7 Tm
Linear Mathematical Xmax
± 9 mm (± 0,35 in)
Le (1kHz)
2,3 mH
Ref. Efficiency 1W@1m (half space)
96,5 dB
Mounting information
Overall diameter
462 mm (18,18 in)
N. of mounting holes and bolt
8
Mounting holes diameter
8,5 mm (0,33 in)
Bolt circle diameter
438-440 mm (17,24-17,32 in)
Front mount baffle cutout ø
416 mm (16,38 in)
Rear mount baffle cutout ø
422 mm (16,61 in)
Total depth
215,4 mm (8,48 in)
Flange and gasket thickness
26 mm (1,02 in)