Eighteen Sound 18NLW9400
0.0
2/5 working days
389,00
Extended LF Neodymium Transducer - Altoparlante in neodimio
Key Features
  • 98 dB SPL 1W / 1m average sensitivity
  • 100 mm (4 in) Interleaved Sandwich Voice coil (ISV)
  • 2400 Watt program power handling
  • Fiberglass reinforced straight ribbed cone
  • Double Silicon Spider (DSS) for increased excursion control and linearity
  • High grade neodymium magnet assembly
  • Recommended for subwoofer usage in compact vented or bandpass enclosures
  • Weather protected cone and plates for outdoor usage
Description
The 18NLW9400 is a 18" (460 mm) extended low frequency loudspeaker, designed for use as a low bass or subwoofer component, in vented or bandpass configuration. The loudspeaker design provides clean and undistorted LF reproduction at a very high SPL and enables the transducer to withstand high power levels without damage. For optimum results we recommend amplifiers able to deliver 2400 Watt program power. The high grade neodymium magnet assembly is able to resist to the most demanding environmental operative conditions. 18NLW9400 features include a large displacement suspension system which, in conjunction with a fiberglass reinforced, straight ribbed cone and the Eighteen Sound proprietary Double Silicon Spider (DSS) technology, allows an ultra-linear piston action and provides full mechanical control across the entire working range. The 100mm (4 in) copper round wire state-of-the-art voice coil, based on Interleaved Sandwich Voice coil (ISV) technology, provides high levels of thermal stability and durability. The ISV technology achieves a balanced linear motor unit exerting an exceptionally high force factor. This is realised through a high strength fiberglas former with half the coil wound half on the outside and half on the inside and bonded together using unique high-temperature resin adhesives. 18NLW9400 is able to perform properly under inclement weather conditions: the exclusive cone treatment improves pulp strength and gives water repellent properties to both sides of the cone. In addition, the special treatment applied to top and back plates of the magnetic structure is far more resistant to the corrosive effects of salts and oxidization.
General Specifications
Nominal Diameter 460mm (18 in)
Rated Impedance 8 Ohm
AES Power 1200W
Program Power 2400W
Peak Power 7000W
Sensitivity 98 dB
Frequency Range 30 - 2500 Hz
Power Compression @-10dB 0,7 dB
Power Compression @-3dB 1,5 dB
Power Compression @Full Power 2,2 dB
Max Recomm. Frequency 500 Hz
Recomm. Enclosure Volume 110 - 350 lt. (3.9 - 12.36 cuft)
Minimum Impedance 6,1 Ohm at 25°C
Max Peak To Peak Excursion 50 mm (2 in)
Voice Coil Diameter  100 mm (4 in)
Voice Coil winding material Copper round wire
Suspension Triple roll, Treated Polycotton
Cone Straight ribbed, Fiberglass reinforced cellulose
Thiele Small Parameters
Fs 33 Hz
Re 5 Ohm
Sd 0,1225 sq.mt. (189,88 sq.in.)
Qms 6,1
Qes 0,28
Qts 0,26
Vas 268 lt. (9.47 cuft)
Mms 180 gr. (0.40 lb)
BL 26 Tm
Linear Mathematical Xmax ±9,5 mm (±0,37 in)
Le (1kHz) 1,90 mH
Ref. Efficiency 1W@1m (half space) 97,4 dB
Mounting information
Overall diameter 462 mm (18,19 in)
N. of mounting holes and bolt 8
Mounting holes diameter 8,5 mm (0,33 in)
Bolt circle diameter 438-440 mm (17,24-17,32 in)
Front mount baffle cutout ø 416 mm (16,38 in)
Rear mount baffle cutout ø 422 mm (16,61 in)
Total depth 223,5 mm (8,8 in)
Flange and gasket thickness 26 mm (1,02 in)