Eighteen Sound 12NMB420
Midbass woofer 12" con magnete in neodimio e bobina da 2,5", 400W program. Spedizione OMAGGIO!
Codice prodotto: 022128N310
Tempo di arrivo 2/5 giorni lavorativi dall'ordine
High Output MB Neodymium Transducer - Altoparlante in neodimio
Key Features
  • 100,5 dB SPL 1W / 1m average sensitivity
  • 65 mm (2,5 in) Interleaved Sandwich Voice coil (ISV)
  • 300 W AES power handling
  • Single Demodulating Ring (SDR) for lower distortion
  • Copper ring for lower intermodulation distortion
  • External neodymium magnet assembly
  • Weather protected cone and plates for outdoor usage
  • Specially designed for compact two way systems
Description
The 12NMB420 is a 12 inch neodymium mid-bass transducer designed for professional monitoring and sound reinforcement. At the heart of this speaker is a carefully engineered drive system, designed to assure linear, low-distortion output, high power capability and efficient heat transfer. The most extended bass, lowest distortion and best control is usually realized in properly designed vented enclosures. In such designs, the vent, or port, actually provides the lowest octave of output. The excursion of the 12NMB420 at these frequencies is much reduced compared to sealed enclosures, directly reducing harmonic distortion and the possibility of speaker bottoming. Typical vented enclosure sizes range from 40lit up with tunings from 50 to 60Hz. Low frequency equalization is suggested and normally added, in order to improve the bass output if the system will work without subwoofer. The recommended amplifier size ranges from 250 up to 500W. The onboard copper sleeve positioned in the gap and coupled with SDR (Single Demodulating Ring) results in optimum balance for reproducing instantaneous peaks on mid frequencies, reducing intermodulation distortion. The external magnet typology neodymium magnet assembly assures high flux concentration, low power compression and excellent heat exchange since the external magnet configuration is considerably more efficient than the traditional under - pole magnet topology. This allows to obtain high levels of force factor and power handling with a power to weight ratio at the upper level. The high quality paper cone has a smooth, curvilinear profile design that eliminates bell-mode resonances within the intended frequency range. This is carried by a specially treated and damped double triple-roll linen suspension designed to control excursion maintaining the piston action linearity. The 12NMB420 employs a 64mm Interleaved Sandwich Voice coil (ISV), in which a high strength fiberglass former carries windings on both the outer and inner surfaces to achieve a mass balanced coil, resulting in an extremely linear motor assembly with reduced tendency to eccentric behavior when driven hard.
General Specifications
Nominal Diameter 300mm (12 in)
Rated Impedance 8 Ohm
AES Power 300 W
Program Power 450 W
Peak Power 900 W
Sensitivity 100,5 dB
Frequency Range 55 - 6000 Hz
Power Compression @-10dB 0,9 dB
Power Compression @-3dB 2,2 dB
Power Compression @Full Power 2,9 dB
Max Recomm. Frequency 2000 Hz
Recomm. Enclosure Volume 50 - 100 lt. (1,77- 3,53 cuft)
Minimum Impedance 6,9 Ohm at 25°C
Max Peak To Peak Excursion 22 mm (0,87 in)
Voice Coil Diameter  65 mm (2,5 in)
Voice Coil winding material aluminum
Suspension Triple roll, Polycotton
Cone Curvilinear, Paper
Thiele Small Parameters
Fs 53 Hz
Re 5,2 Ohm
Sd 0,053 sq.mt. (82,15 sq.in.)
Qms 3,6
Qes 0,3
Qts 0,28
Vas 105 lt. (3,71cuft)
Mms 33,5 gr. (73,95 lb)
BL 13,9 Tm
Linear Mathematical Xmax ± 4 mm (±0,16 in)
Le (1kHz) 0,2 mH
Ref. Efficiency 1W@1m (half space) 99 dB
Mounting information
Overall diameter 315 mm (12,40 in)
N. of mounting holes and bolt 8
Mounting holes diameter 7,15 mm (0,28 in)
Bolt circle diameter 296-300 mm (11,65-11,8 in)
Front mount baffle cutout ø 282 mm (11,10 in)
Rear mount baffle cutout ø 282 mm (11,10 in)
Total depth 127 mm (5,00 in)
Flange and gasket thickness 11,5 mm (0,45 in)