Eighteen Sound 15NMB420
Midbass woofer 15" con magnete in neodimio e bobina da 3", 8Ω – 450W program. Spedizione OMAGGIO!
Codice prodotto: 15NMB420
315,00
Per info disponibilità inviare mail a info@promusicstore.it
The 15NMB420 is a 380 mm (15 in) neodymium mid-bass transducer designed for professional monitoring and sound reinforcement.
The most extended bass, lowest distortion and best control is usually realized in properly designed vented enclosures. Typical enclosure sizes range from 80lit. up with tunings from 40 to 50Hz.
weight ratio at the upper level of the category.
The 15NMB420 employs a 75mm aluminum Interleaved Sandwich Voice coil (ISV), in which a high strength fiberglass former carries windings on both the outer and inner surfaces to achieve a mass balanced coil, resulting in an extremely linear motor assembly.